Kuidas distantsõppe perioodil võimaliku stressi ja ärevusega toime tulla? Mida igaüks saab teha, et koduõppest kujundada endale positiivne arendav kogemus?
Soovitused lapsevanemale
- Looge igapäevarutiinid – tehke koos päevakava, et teaksite, mida sellel päeval teete ning proovige päevakavast kinni hoida. Rutiinid aitavad suurendada kontrolli elu üle, tekitada rohkem stabiilsust ja suurendada turvatunnet. Siin on üks idee, kuidas päevakava luua.
- Veetke oma vaba aega koos lapsega kvaliteetselt – kui olete terved, minge õue jalutama, kokake koos, tehke miskit, mis lapsele rõõmu pakub! 🙂
- Olge füüsiliselt aktiivsed – pühenda päevas aeg trenni tegemisele. Jätka oma tavapärase trenniga kodustes tingimustes või leia internetis uus põnev treening või harjutus, mida katsetada!
- Vähendage uudiste kogust – tihe meediavoog võib tekitada rahutust ja suurendada ärevust. Püüa uudiste kogust piirata, näiteks leppige kokku, et vaatate/loete uudiseid 2 korda päevas.
- Jälgige oma tundeid ja meeleolu. Tee oma päevas pause, kui tunned ärevust, siis katseta hingamisharjutusi- hinga 20 korda rahulikult sisse ja välja, mine jalutama.
- Proovige teha midagi loomingulist- kirjutage, meisterdage, joonistage, värvige, tehke origamit.
- Suhelge teistega – teiste inimestega suheldes tunneme, et ei ole üksi! Looge harjumus suhelda teiste inimestega igapäevaselt, seda kas videokõne,telefoni või kirja teel. Proovige rääkida kindlasti ka muudel teemadel.
- Võta aega ka iseendale!
Soovitused õpilasele
- Koolitundide ajal ole ikka kodus – tea, et oled tubli ja saad hakkama! 🙂
- Tee õppesse puhkepause, vabal ajal mine õue jalutama koos pereliikmetega.
- Venita end või tee mõnd harjutust. Helista ka sõpradele ja klassikaaslastele telefoni, GoogleMeet või Skype’i teel.
- Mõtle välja mõni nali ja räägi ka teistele!
- Kui tunned ennast halvasti või ebamugavalt, siis räägi sellest oma vanematele
- Võid ka proovida rahulikult sisse-välja hingata 20 korda, joonistada või teha miskit, mis sind rahustab.
- Ideid, mida teha vabal ajal: mängi õues, mängi lauamänge, loe raamatut, tantsi, kuula muusikat, õpi midagi uut, lahenda ristsõnu, ehita padjakindlus…
Soovitused õpetajale
- Püüa hoida oma töö aega ja vaba aega tasakaalus.
- Jälgi oma emotsioone ja meeleolu – tee oma päevas pause, kui tunned ärevust, siis katseta hingamisharjutusi – hinga 20 korda rahulikult sisse ja välja, mine jalutama.
- Võta aega iseendale – tee asju, mis toovad rõõmu ja aitavad lõõgastuda.
- Tunnusta ennast ja oma kallimaid!
- Kui tunned, et peas on palju muremõtteid, siis ütle endale “STOP!” ja proovi asendada need toetavatega nagu näiteks “Ma saan hakkama!”, “Ma suudan!”
- Lähene positiivselt! Tee nalja ja naerata! 🙂