Vabatahtlik tegevus: viis põhjust, miks seda peaks proovima

Vabatahtlik tegevus on lihtsamalt öeldes koha või organisatsiooni vabatahtlik abistamine, mida inimene teeb omal soovil ja mille eest ei saa tasu. Esimest korda sattusin sellega tegelema 2023. aasta suvel pärast seda, kui mu õde veebist võimalusest teada sai. Tundsin end sel ajal kohutavalt üksildasena, nii et kuskil aidata tundus hea viis sellega toime tulla. Sellest ajast on möödas poolteist aastat ja vabatahtlik töö on mu elu tohutult mõjutanud. Selle aja jooksul olin vabatahtlik linnaüritustel, nagu Vanalinna Päevad, vahel erinevatel jooksudel ja aeg-ajalt ka loomade varjupaikades. Seega tahan jagada viit põhjust, miks julgustan iga teismelist vabatahtlikku tööd proovima.

Autor: Maria Ruljova

1. Võimalus oma oskusi arendada ja uusi kogemusi omandada

Vabatahtliku tegevuse kaudu sain palju kogemusi, peamiselt seotud ülesannetega, mida täitsin. Sellised kogemused ja oskused, nagu ka ülesanded, võivad üksteisest väga erineda. Näiteks festivalidel vabatahtlikuna töötades ei õpi Sa loomaga töötamist, nagu ka varjupaikades vabatahtlikuna töötades ei õpi Sa näiteks pileteid jagama.

Kuid on kogemus, mida kohtab peaaegu kõikjal ja peaaegu alati: koristamine, mööbli või muude raskete esemete teisaldamine. Samuti saate kogemusi suhtlemisel, kuna peate igal juhul palju inimestega suhtlema, olenemata sellest, mida teete.

2. Saab leia uued inimesed

Vabatahtlik tegevus võib aidata teil leida palju uusi sõpru, kuid pikaajaliste sidemete leidmine võib osutuda keeruliseks, sest inimesed töötavad vabatahtlikuna erinevatel põhjustel ja sõprade leidmine ei pruugi olla üks neist. Kuid igal juhul olge julged ja proovige uusi tutvusi luua, sest kunagi ei tea, mis sellest välja võib tulla. 🙂

3. Vabatahtlikus töös osalemiseks pole oluline motivatsioon, vaid soov

Vabatahtliku töö puhul pole vahet, kas teed seda soovist maailma muuta, kasse aidata või lihtsalt igavusest. Igal juhul on oluline suhtuda teile usaldatud ülesannetesse vastutustundlikult, isegi kui see pole midagi väga tõsist.

4. Vabatahtliku tegevuses valitseb paindlikkus

Saab ise otsustada, kuhu oma abi pakkuda. Ja õnneks on valikuid. Vabatahtlik tegevus võib olla paar tundi, kuu- või aastapikkune. Vabatahtlike ülesanded võivad samuti erineda. Kui kaob soov või jõud vabatahtliku tegevusega tegelema, võib alati pausi teha.

5. Vabatahtlik tegevus annab plussid tulevikuks

Omandatud oskuste ja kogemuste kirja panemine võib tulevikus kasulikuks osutuda näiteks töö või stipendiumi saamisel. Selleks on nn Vabatahtliku pass – dokument, kuhu on fikseeritud andmed varasema vabatahtliku töö kohta, sealhulgas selle kestus, liik ja peamised ülesanded, mis tuli täita.

Kokkuvõtteks tahan öelda, et kui vähemalt üks põhjustest tundus teile veenev, soovitan teil neid linke ise uurida:

👉Vabatahtliku värav – portaal sellest, mis vabatahtlik tegevus on ja mis ei ole ning milliseid võimalusi see pakub (vt Vabatahtliku passi punktist 5). Samuti võite leida organisatsioone, mis otsivad vabatahtlikke.

👉Lahedad Vabatahtlikud – Facebooki grupp kohtade ja sündmustega, kus lähiajal abi vajatakse.

 

Festivali Tallinn Music Week vabatahtlikud. Foto: Tanel Tero